10 Maj 2017

Urodziłem się jako okularnik, o czym jeszcze wówczas oczywiście nie wiedziałem, podobnie jak inni nowo narodzeni okularnicy. Nikt nie rozpoznawał we mnie okularnika, bo przecież nie miałem jeszcze przynależnego tej kaście atrybutu, czyli okularów właśnie.

 

Na rzeczony sprzęt musiałem sobie dopiero zapracować. Udało się dopiero po 11, a może  12 latach, kiedy to rozpoznano u mnie fatalną krótkowzroczność. Nie odnotowałem tego wiekopomnego zdarzenia w żadnym pamiętniku, bo za czasów mojego dzieciństwa pamiętniki służyły do wypożyczania koleżankom i kolegom, którzy wpisywali do nich mniej lub bardziej głupawe wierszyki, niekiedy ozdobione mniej lub bardziej koszmarnymi rysunkami.  Najczęściej poezja pamiętnikowa miała taki kształt:

 

Na górze róże, na dole fiołki, my się kochamy jak dwa aniołki.

 

Pomijając już żenujący poziom artystyczny tego rodzaju wypocin (chociaż zdarzały się pozytywne wyjątki), niosły one łatwą do podważenia treść. To rzekome kochanie polegało bowiem tylko na bliższej lub dalszej znajomości, niekiedy zresztą ku rozczarowaniu właściciela pamiętnika.

No więc jako okularnik nie prowadziłem pamiętnika moich traum i klęsk, zapamiętałem jednak, że bardzo  się wstydziłem mojego nowego wcielenia. Już mniej więcej po tygodniu okulary nosiłem tylko na pokaz, żeby się rodzice nie czepiali. Wychodziłem więc z domu w tych nieszczęsnych brylach alias cynglach (było tych nazw naprawdę sporo, a wszystkie obraźliwe jak nie wiem co), po kilku metrach rzeczony sprzęt ściągałem z nosa i w szkole pojawiałem się piękny jak dawniej.

Fundamentalny przełom nastąpił przed egzaminem do liceum. Jako ślepiec nie miałbym szans na odczytanie z tablicy tematów egzaminacyjnych, więc okulary wróciły na swoje miejsce na moim nosie, gdzie zostały do dziś. Ja się przez te 50 lat w ogóle nie zmieniłem, to tylko wciąż nowe modele okularów tak mnie odmieniają.

4 komentarze »

 1. Adam, ty to masz poczytnictwo, bo po komentarzach tego nie widać, a pewnie po logach i to też niekoniecznie, podobnie jak reszta Twojej rodziny, pozostaje mi współczuć wykonywania pracy, której się nie lubi, Tobie i twojej rodzinie.

  Komentarz by Michał Skwierczyński — 22 sierpnia 2017 @ 8:34

 2. Nie zgadzam sie z powyzsza zjadliwa opinia.Artykuly sa wysokiego kunsztu i prawdopodobnie malo kto wie o istnieniu bloga.

  Komentarz by elzbip — 14 września 2017 @ 12:05

 3. szczególnie ten artykuł:
  http://podroze.wm.pl/313256,Nasz-czlowiek-w-Ameryce-14-Kalifornia-to-inny-kraj.html

  Komentarz by Michał Skwierczyński — 18 września 2017 @ 9:44

 4. ehhh zawsze znajdą się jacyś hejterzy, tylko współczuć takim ludziom

  Komentarz by Olek — 1 grudnia 2017 @ 8:55

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Adama Bartnikowskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.